News
 
Gravatar
2
Pin on Pinterest

The Greater East Dallas Chamber announced the 2014 Teacher of the Year Award winners. They are: Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher, Mata Montessori; Dana Czapski, Gaston Middle School; Denise Tucker, Woodrow Wilson High School; Katie Wendorf, St Thomas Aquinas; Madeline Schnurr, St Thomas Aquinas; and Jamie Thorne, Lakehill Preparatory School.

The winners will be receive their awards at the Chamber luncheon on Tuesday, November 18 from 11:30 - 1:00 p.m. at Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center, 7401 Ferguson Road. Tickets are $30 for members / $35 for guests and can be purchased online at www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773.

The luncheon is sponsored by Oncor.

The 2014 nominees will be recognized at the luncheon: Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill; Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch; Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch; Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson; Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn; Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas; Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn; Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School; Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas; Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.

The Greater East Dallas Chamber announced the 2014 Teacher of the Year Award winners. They are: Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher, Mata Montessori; Dana Czapski, Gaston Middle School; Denise Tucker, Woodrow Wilson High School; Katie Wendorf, St Thomas Aquinas; Madeline Schnurr, St Thomas Aquinas; and Jamie Thorne, Lakehill Preparatory School.

The winners will be receive their awards at the Chamber Awards luncheon on Tuesday, November 18 from 11:30 - 1:00 p.m. at Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center, 7401 Ferguson Road. Tickets are $30 for members / $35 for guests and can be purchased online at www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773.

The luncheon is sponsored by Oncor.

The 2014 nominees will be recognized at the luncheon: Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill; Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch; Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch; Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson; Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn; Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas; Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn; Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School; Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas; Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.
 

 

Winners of the 2014 Teacher of the Year Awards

Jeannot ("Johnny") Jonte Boucher - Mata Montessori
Dana Czapski - Gaston Middle School
Denise Tucker -    Woodrow Wilson High School
Katie Wendorf -    St Thomas Aquinas
Madeline Schnurr - St Thomas Aquinas
Jamie Thorne - Lakehill Preparatory School




Please join us in recognizing the winners and the nominees at our awards luncheon.

Teacher Awards Luncheon

Tuesday, November 18, 2014
11:30 - 1:00 p.m.

 Lakehill Preparatory Alice and Erle Nye Family Environmental Science Center
7401 Ferguson Road 75228

 $30 for members / $35 for guests

Click to purchase online

For further information:
www.eastdallaschamber.com or 214-649-1773

Thanks to our sponsor


We also want to recognize and congratulate the 2014 noiminees!

Emeremciana Calvillo, Casa View; Jeremy Civello, Dallas Academy; Ivelisse Colon, Charles Gill;
Peter Evett, Woodrow Wilson; Linda Freis, St Thomas Aquinas; Donna Glennon, Bishop Lynch;
Elizabeth Halasz, Uplift Peak Preparatory; Stephanie Hale, Martha T. Reilly; Tim Hester, Bishop Lynch;
Michele Hollingsworth, St Thomas Aquinas; Carol Ibarra, St Thomas Aquinas; Robert Irby, Woodrow Wilson;
Victoria John, Lakehill Preparatory School; Dottie Lucas, St Thomas Aquinas; Barbara Morris, Mount Auburn;
Rebecca Paris, Mount Auburn; Ellen Pool, Stonewall Jackson; Rosaland Ratcliffe, St Thomas Aquinas;
Minerva Ortiz Reyes, Kiest; Terri Riley, St Thomas Aquinas; Tricia Roos, Bishop Lynch; Alexandra Sabater, Mount Auburn;
Jeneace Salazar, Hexter; Meredith Sauer, Lakehill Preparatory School; 
Elizabeth Schmitt, Lakehill Preparatory School; Julie Scoville, St Thomas Aquinas;
Ginny Simank, Dallas Academy; William (Bill) Storey, Bishop Lynch; Delaine Taylor, Bishop Lynch.

 

Recognize 2126 Views
Related Posts